reklama
kategoria: Technologie
6 lipiec 2020

Czy elektrownia jądrowa jest niebezpieczna?

zdjęcie: Czy elektrownia jądrowa jest niebezpieczna? / pixabay/4526560
Przez lata w Polsce ukształtowało się wiele stanowisk dotyczącej energii atomowej oraz jej bezpieczeństwa. Dyskusja rozgorzała z nową mocą po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA oraz hucznej zapowiedzi budowy elektrowni nad Wisłą.
REKLAMA
Współpraca z Amerykanami polegałaby w dużej mierze na wyborze firmy, która dostarczy technologię do budowy elektrowni oraz będzie naszym partnerem w tej kwestii przez wiele lat. Inwestycja ta miałaby pochłonąć nawet ponad 100 miliardów złotych i byłaby z pewnością jednym z filarów energetycznych na lata. Mimo wielu niewiadomych, dotyczących między innymi technologii użytej do budowy czy też jej finansowania, możemy już teraz znaleźć w mediach wiele teorii odnośnie do samego atomu, niektóre z nich opierają się na zasłyszanych i przekazywanych dalej fałszywych informacji. Warto więc przybliżyć kilka kwestii związanych z energią atomową.

Czy budowa elektrowni jest droga? Tak. Jest to niezwykle kosztowna inwestycja. Szacuje się, że powstanie elektrowni jądrowej może kosztować nawet kilkukrotnie więcej niż tradycyjnie funkcjonującej w naszym kraju elektrowni węglowej. Koszt jest oczywiście uzależniony od wyboru odpowiedniej technologii, nie zmienia to jednak faktu, że sama budowa pochłania miliardy złotych.

W tym miejscu należy zadać pytanie, czy to się w ogóle opłaca? W tym wypadku jest to zależne od zasobów danego państwa. Na ogół energia płynąca z atomu jest tańsza od węglowej. W przypadku Polski, która co roku importuje coraz więcej „czarnej energii” z innych państw, możemy śmiało stwierdzić, że po wybudowaniu elektrowni jądrowej będziemy mieć stabilne źródło energii przez 60-80 lat. Porównując jednak z odnawialnymi źródłami energii, atom już przegrywa zarówno ze słoneczną i wiatrową, których produkcja jednej megawatogodziny w najbardziej efektywnych lokalizacjach jest nawet dwa lub trzy razy tańsza. W Polsce ceny prądu z OZE są droższe, ale z biegiem rozwoju technologii również powinny spadać.
Skoro wyjaśniliśmy kwestie finansowe, możemy przejść do ekologii. Jednym z głównych wyzwań, z którymi boryka się nasz kraj, jest zanieczyszczenie środowiska. Budowa elektrowni atomowej pozwoli w znacznym stopniu uwolnić się od węgla, którego opalanie emituje ogromne ilości CO2 do atmosfery. Co emituje elektrownia atomowa? Parę wodną, która jest wytwarzana w procesie chłodzenia. Mało tego woda, której użyto do schładzania, w pełni nadaje się do powtórnego obiegu.

Najważniejszym argumentem, który często pojawia się przeciwko energii jądrowej, jest obawa o bezpieczeństwo. Czy należy bać się atomu? Praktycznie wszystkie teorie dotyczące niebezpieczeństwa wybudowania elektrowni atomowej są nieprawdziwe albo przedawnione. Najczęściej przywoływanym uzasadnieniem jest historia z Czarnobyla. W tym przypadku katastrofa została spowodowana przez źle zaplanowany eksperyment, w wyniku którego wyłączono większość zabezpieczeń. Mało tego, sam reaktor miał bardzo duże wady konstrukcyjne i nie powinien zostać w ogóle dopuszczony do użyteczności.

Również promieniowanie emitowane przez elektrownie napawają wielu strachem. Tutaj też należy się wyjaśnienie. Zabezpieczenia, jakie obecnie są stosowane w elektrowniach jądrowych, w pełni chronią nie tylko mieszkańców okolicznych
miejscowości, ale też pracowników. Roczne promieniowanie wydobywające się z elektrowni jądrowych można porównać ze zjedzeniem jednego średniej wielkości banana dziennie, w którym znajdują się naturalnie występujące izotopy promieniotwórcze. Te elektrownie są również bardzo dobrze zabezpieczone przed atakami terrorystycznymi. Chronione przez 24 godziny na dobę oraz otoczone grubym murem, odpornym na różnego rodzaju bronie skutecznie odstraszają potencjalnych zamachowców.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Górowo Iławeckie
4.8°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górowie Iławeckim