reklama
kategoria: Sport
25 październik 2024

Złote Kolce 2024 dla Natalii Bukowieckiej i Wojciecha Nowickiego

fot. Tomasz Kasjaniuk
Złote Kolce, czyli najbardziej prestiżową nagrodę w polskiej lekkoatletyce, odebrali w czwartkowy wieczór podczas uroczystej gali na Stadionie Śląskim brązowa medalistka olimpijska w biegu na 400 metrów Natalia Bukowiecka (Kaczmarek) oraz mistrz Europy w rzucie młotem Wojciech Nowicki.
Natalia Bukowiecka, święcąca w minionym sezonie triumfy jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Kaczmarek, w drodze po tegoroczne zwycięstwo w prestiżowym rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Przeglądu Sportowego zdobyła mistrzostwo Europy, wywalczyła brązowy medal olimpijski i dwukrotnie poprawiała rekord kraju w biegu na 400 metrów legendarnej Ireny Szewińskiej.

To był dla mnie niesamowity rok, a jego ukoronowaniem są takie nagrody. Bardzo dziękuję tym, bez których tego sukcesu by nie było. Przede wszystkim mam na myśli trenera Marka Rożeja – powiedziała laureatka odbierając statuetkę z rąk honorowego redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Macieja Petruczenko.


Wojciech Nowicki, który w czerwcu został w Rzymie mistrzem Europy w rzucie młotem w czwartkowy wieczór odbierając nagrodę dla najlepszego polskiego lekkoatlety sezonu dziękował między innymi swojej trenerce Joannie Fiodorow.

Dziękuje mojej grupie treningowej. To oni ze mną na co dzień i pomagają w realizacji planów. Dzięki wszystkim, którzy mi pomagają jestem tutaj gdzie jestem. Najważniejsze, że kibice wspierają nas także mimo gorszych startów – zaznaczył Nowicki, który podobnie jak Bukowiecka na co dzień reprezentuje klub Podlasie Białystok.


Bukowiecka zdobyła Złote Kolce drugi raz w karierze. Dla Nowickiego tegoroczny triumf w rankingu, którego historia zaczęła się w roku 1970, jest już piątym w życiu. Oboje charakterystyczne statuetki złotych pantofli lekkoatletycznych odebrali także przed rokiem.

Trenerem roku uznano szkoleniowca laureatki tegorocznego rankingu. Marek Rożej, który od lat współpracuje z naszą znakomitą biegaczką na 400 metrów w tym roku doprowadził ją do kolejnych sukcesów w tym indywidualnego medalu olimpijskiego.

Ogromnie się cieszę, że tak piękna statuetka drugi rok z rzędu trafia w mojej ręce. Nie byłoby tego bez sukcesów Natalii. Osiem lat temu przyszła do mnie jako skromna dziewczyna i powierzyła swoją przyszłość sportową w moje ręce. Myślę, że nie zawiodłem jej i że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – powiedział na Gali ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 Rożej.


Do miana odkrycia roku nominowanych było czworo młodych i utalentowanych polskich lekkoatletów. W tym gronie znaleźli się specjaliści od biegania na 400 metrów Anastazja Kuś i Stanisław Strzelecki, płotkarka Wiktoria Gadajska oraz wieloboista Hubert Trościanka. To właśnie tego ostatniego z tej czwórki kapituła wskazała jako laureata w tej kategorii.

Wieloboista Uczniaka Szprotawa zdobył w tym roku wicemistrzostwo świata juniorów oraz dwukrotnie poprawiał rekord Polski do lat 20 w dziesięcioboju.

Cieszę się, że jury wyróżniło zawodnika, a nie tylko popularność. Dziękuję rodzicom i trenerom Zygmuntowi Szwarcowi oraz Markowi Rzepce – powiedział Trościanka.


Barbara Bieganowska-Zając zdobyła podczas rozgrywanych na przełomie sierpnia i września w Paryżu igrzysk paralimpijskich złoto na dystansie 1500 metrów. Dla biegaczki z Opolszczyzny był to już szósty w karierze medal na para igrzyskach. Pierwszy triumf odniosła ponad dwie dekady temu w Sydney wygrywając wówczas rywalizację na dystansie 800 metrów. Kolejne medale zdobyła w Londynie, Rio. Dzięki tegorocznemu sukcesowi na Stade de France podczas Gali ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 Bieganowska-Zając mogła cieszyć się odbierając nagrodę dla najlepszego paralekkoatlety sezonu.

To przepiękne wyróżnienie za moje 32 lata pracy w sporcie – mówiła Bieganowska-Zając.


Sukcesów polskich lekkoatletów nie byłoby bez wsparcia jakiego rokrocznie udziela Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki Ministerstwo Sportu i Turystyki – mecenas polskiej lekkoatletyki.

Chciałbym też pogratulować tego, że takie podsumowania jak gala Złote Kolce się odbywają. Te wyniki są, które uzyskują sportowcy są potrzebne, aby budować polski sport. Jesteście dla nas drodzy sportowcy wielką inspiracją. Wspólnie możemy stworzyć jedną drużynę, która przyniesie kolejne sukcesy – zaznaczył wiceminister Ireneusz Raś, który odebrał statuetkę w imieniu władz resortu sportu i turystyki.


Od wielu lat generalnym sponsorem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jest Grupa Orlen. Wsparła ona też, jako sponsor tytularny, czwartkową Galę Orlen Złote Kolce Śląskie 2024.

Lekkoatletyka jest bliska mojemu sercu. Chciałem podziękować wszystkim zawodnikom i trenerom za chwilę wzruszeń, za medale i odkrycia – powiedział Michał Rutkowski, dyrektor Biura Sponsoringu Sportu ORLEN.


Wydarzeniem roku uznano rozegrany w sierpniu na Stadionie Śląskim Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. Ten jeden z mityngów tegorocznej Diamentowej Ligi w punktacji World Athletics okazał się najlepszym jednodniowym spotkaniem lekkoatletów w historii. Nagrodę z rąk przedstawicieli województwa odebrał ojciec patronki zawodów Robert Skolimowski. Dyrektor mityngu Marcin Rosengarten został z kolei uhonorowany tytułem przyjaciela polskiej lekkiej atletyki.

Rzadko ktokolwiek może mnie zaskoczyć, ale dziś się tu udało. Nikt mi nie zdradził, że wyjdę na scenę w roli nagradzanego. Tak naprawdę za tą nagrodą stoi wiele osób, z którymi współpracuję. Zespół memoriału, rodzice Kamili. To ludzie, którzy pracują na to, żeby Królowa Sportu miała w Polsce i na świecie miała się jak najlepiej – mówił Rosengarten.


Województwo śląskie, czyli region który od lat jest gospodarzem wielkich imprez – z nagrodzonym mianem wydarzenia roku Memoriałem Kamili Skolimowskiej na czele –zostało uznane promotorem polskiej lekkoatletyki.

Stadion Śląski jest domem polskiej lekkoatletyki i to kolejny raz się powtarza. Nie bez powodu nosi oficjalną nazwę narodowego stadionu lekkiej atletyki. Najlepszym dowodem tego jest fakt, że odbył się tutaj najlepszy mityng w historii lekkiej atletyki – mówiła Joanna Bojczuk, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.


Od wielu lat sukcesy polskich lekkoatletów można oglądać na żywo w Telewizji Polskiej. Dzięki wieloletniej umowie zawartej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki z TVP Sport na antenie sportowego kanału publicznego nadawcy kibice mogą śledzić relacje nie tylko z mistrzostw kraju, ale także z najważniejszych mityngów.

Gala na Stadionie Śląskim była też okazją do podziękowania za bogate kariery dziesiątce sportowców. Gratulacje oraz okolicznościowe patery z rąk władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odebrali Rafał Augustyn, Angelika Cichocka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Jakub Krzewina, Joanna Linkiewicz, Przemysław Słowikowski, Henryk Szost, Robert Urbanek oraz Paweł Wojciechowski.

Partnerem głównym Gali ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 było Województwo Śląskie, a sponsorem ORLEN.

Gala Orlen Złote Kolce Śląskie 2024 – podsumowanie głównych nagród

Złote Kolce

1. Natalia Kaczmarek
2. Anita Włodarczyk
3. Ewa Swoboda
4. Pia Skrzyszowska
5. Maria Andrejczyk

1. Wojciech Nowicki
2. Paweł Fajdek
3. Jakub Szymański
4. Michał Haratyk
5. Piotr Lisek

Trener roku: Marek Rożej

Odkrycie roku: Hubert Trościanka

Paralekkoatleta: Barbara Bieganowska-Zając

Mecenas polskiej LA: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Sponsor roku: Grupa Orlen

Promotor polskiej LA: Województwo Śląskie

Wydarzenie roku: Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Partner medialny: TVP Sport

Przyjaciel polskiej LA: Marcin Rosengarten

Sponsorzy PZLA: 4F, Nestle, Polanik, Toyota Okęcie, Tryumf, Business Travel Club

Złote Kolce to wspólna nagroda Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Przeglądu Sportowego. Inicjatorem jej powstania był nieżyjący już redaktor katowickiego dziennika „Sport” Andrzej Gowarzewski. Wręczana jest od 1970 roku. Jej pierwszymi laureatami byli Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski. W kolejnych latach triumfatorami rankingu były takie sławy polskiej lekkiej atletyki jak Irena Szewińska, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, czy Szymon Ziółkowski. W ostatnich latach absolutną dominatorką jest Anita Włodarczyk, która od 2009 do 2021 roku sięgała po nagrodę aż dziesięciokrotnie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Górowo Iławeckie
-2.7°C
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górowie Iławeckim