reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
28 listopad 2022

Muzeum Narodowe w Poznaniu świętuje 165 lat istnienia

zdjęcie: Muzeum Narodowe w Poznaniu świętuje 165 lat istnienia / fot. PAP
fot. PAP
Muzeum Narodowe w Poznaniu ma wyjątkowe znaczenie dla kultury narodowej – podkreślił w piśmie z okazji 165-lecia instytucji minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jedno z najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w kraju utworzono w 1857 roku.
REKLAMA

W uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych w poniedziałek w siedzibie muzeum w Poznaniu wzięli udział przedstawiciele świata polityki, nauki i duchowieństwa z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, wiceszefem resortu kultury Jarosławem Sellinem, przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, parlamentarzystami, samorządowcami, reprezentantami instytucji kulturalnych i naukowych miasta i regionu.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin odczytał list ministra Piotra Glińskiego. Minister podkreślił w nim, że poznańska instytucja stanowi obecnie jeden z obowiązkowych punktów na kulturalnej mapie Poznania i całej Polski jako prężnie i nieustannie rozwijające się wielooddziałowe muzeum narodowe.

"Niezwykle imponuje rozmiar kolekcji, którą muzeum zgromadziło w ciągu tych lat - blisko 400 tysięcy obiektów. Kolekcja jest bardzo zróżnicowana, co wynika z rozbudowanej struktury tej instytucji. Muzeum Narodowe w Poznaniu, przede wszystkim z uwagi na bogactwo zbiorów, posiada wyjątkowe znaczenie dla kultury narodowej. O wyjątkowości muzeum przesądza także lokalizacja oddziałów w ścisłym historycznym centrum Poznania oraz w niezwykle cennych, unikatowych wielkopolskich rezydencjach" - napisał Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że w poznańskim muzeum zapoznać się można m.in. ze sztuką starożytną basenu Morza Śródziemnego, sztuką średniowieczną, sztuką nowożytną polską XVI-XVIII w., jednym z najcenniejszych zespołów portretów trumiennych, galerią sztuki polskiej po II wojnie światowej oraz malarstwem europejskim XIV-XX wieku.

Zaznaczył, że kolekcją o wyjątkowym znaczeniu jest m.in. ocalały po wojnie "srebrny Fundusz Obrony Narodowej". Wizytówką muzeum jest kolekcja najwybitniejszych dzieł Jacka Malczewskiego oraz zbiór malarstwa artystów młodopolskich, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej i Leona Wyczółkowskiego. Wyjątkowa jest także kolekcja jedynego w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych.

"165 lat istnienia muzeum to także szereg zrealizowanych ważnych działań inwestycyjnych. W 2015 roku został oddany do użytku, po wieloletniej rewaloryzacji, zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie, a w 2017 roku udostępniono zwiedzającym zamek królewski, stanowiący siedzibę Muzeum Sztuk Użytkowych" - napisał Gliński.

Szef resortu kultury wymienił ostatnie, ważne i cieszące się powodzeniem wystawy przygotowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Podkreślił, że dopasowana do odbiorcy w każdym wieku bogata oferta instytucji przyciąga rodziny z dziećmi, grupy przedszkolne i szkolne, dorosłych, a także biorących udział w wydarzeniach kulturalnych seniorów. Zaznaczył, że nawet najbardziej wymagający widz znajdzie w muzeum interesującą go propozycję.

W trakcie uroczystości pracownikom muzeum wręczone zostały odznaczenia "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Także w poniedziałek w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarta zostanie wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki". Na ekspozycji znalazły się 34 obrazy Jacka Malczewskiego ewakuowane ze Lwowa do Polski.

Historia Muzeum Narodowego w Poznaniu rozpoczyna się w 1857 r. wraz z zawiązaniem się Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (początkowo pod nazwą: Towarzystwo Przyjaciół Nauk Poznańskie) i powołaniem w jego ramach Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim. Znaczną część zbiorów stanowiły obiekty z dziedziny rzemiosła artystycznego, często mające charakter pamiątek historycznych oraz patriotycznych.

Miano narodowego muzeum nosi od roku 1950. Ma dziewięć oddziałów, zatrudnia ponad 400 pracowników. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Górowo Iławeckie
8.7°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górowie Iławeckim